کورین ایرانی و مزایا و معایب آن

کورین ایرانی

کورین ایرانی


امروزه سیستم‌های تزیینات منازل و اماکن اداری تجاری، به قدری پیشرفت کرده که ما هرروز شاهد یک تنوع جدید در این سیستم هستیم. در مواقعی با اسم‌هایی مواجه می‌شویم که حتی نمی‌دانیم دقیقاً چه هستند. یکی از متریال‌هایی که کاربرد زیادی پیدا کرده است کورین Corian نام دارد. اگر می‌خواهید بیشتر راجع به کورین ایرانی و مزایا و معایب آن مطلع شوید با ما تا ادامه مطلب همراه باشید.

کورین چیست؟

برای درک کورین ایرانی و مزایا و معایب آن ابتدا باید بدانیم کورین چیست و چگونه تولید می‌شود. کورین در واقع نوعی سنگ مصنوعی است که در سال ۱۹۶۷ توسط یک شیمیدان به نام دوپونت اختراع شد و به محبوبیت رسید. این شیمیدان با ترکیب مواد آکریلیک به همراه انواعی از مواد معدنی توانست سنگ کورین را اختراع کند. مخلوط ایجاد شده از ترکیب مواد در قالب ریخته شده و به صورت ورق‌های سنگ کورین برای مصرف به بازار عرضه می‌شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره صفحه کورین

ویژگی‌های سنگ کورین

سنگ مصنوعی کورین به دلیل محتوای آکریلیک و معدنی، ویژگی‌های منحصربه‌فردی پیدا کرده که آن را نسبت به کوارتز، مرمر و گرانیت پرطرفدارتر کرده است. بهتر است قبل از پرداختن به کورین ایرانی و مزایا و معایب آن کمی در مورد ویژگی‌های این سنگ مثل درزگیری راحت، انعطاف‌پذیری و لبه‌های متنوع بدانیم.

درزگیری راحت

ورق سنگ مصنوعی کورین مثل هر ورق دیگری به صورت قطعه قطعه نصب می‌شود و بین قطعات درزهایی به وجود می‌آید که طبیعی است؛ اما جالب در مورد سنگ کورین این است که به گونه‌ای راحت درزگیری می‌شود. این کار به‌واسطه موادی مخصوص و دستگاه‌ها انجام می‌گیرد. بعد از درزگیری، سطحی یکپارچه و موحد به وجود می‌آید که به هیچ عنوان محل درزها مشخص نخواهد بود.

انعطاف‌پذیری

یکی از ویژگی‌های دیگر سنگ کورین انعطاف‌پذیری بالای آن است. این سنگ قابلیت آن را دارد که در طرح‌های مختلف و متنوع به خصوص منحنی و دیگر اشکال زاویه دار ساخته شود. به همین جهت این سنگ مصنوعی در معماری کاربردهای گسترده‌ای پیدا کرده است.

لبه‌های متنوع

مشکل اکثر سنگ‌های تزیینی آشپزخانه این است که قابلیت طراحی لبه را ندارند؛ اما در مورد سنگ کورین این یک ویژگی منحصر به فرد است که سبک‌های مختلفی از لبه‌ها را می‌توان با آن برای زیبایی هرچه بیشتر طراحی کرد. حدود بیست سبک و طرح مختلف را با سنگ کورین برای لبه‌ها می‌توان به وجود آورد.

کورین

مزایای سنگ کورین

سنگ مصنوعی کورین نیز مثل هر متریال دیگری مزایا و معایب خود را دارد. این سنگ در همه قسمت‌های اتصال یکپارچه و صاف است.

یک مزیت سنگ کورین این است که در برابر تغییرات دما مقاوم است و به اصطلاح دچار شوک حرارتی نمی‌شود.

از دیگر مزایای سنگ کورین خاصیت ضدمیکروبی، ضدلک، ضدزنگ و ضد جرم آن است. ازآنجاکه سنگ کورین بیشتر با محیط آشپزخانه سروکار دارد داشتن این مزیت‌ها بسیار حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید: نکات مهم در هنگام خرید کورین

این سنگ مصنوعی در برابر انواع مواد شوینده شیمیایی و همچنین اسیدها مقاوم است. از مزایای این محصول این است که در صورت خراب شدن می‌توان آن را تعمیر کرد. داشتن قابلیت برش، طراحی و فرم‌دهی از مزایای سنگ مصنوعی کورین است. این محصول همچنین قابلیت نفوذناپذیری و عدم تخلخل را دارد و لکه‌ها به‌راحتی از سطح آن پاک می‌شوند.

قیمت سنگ مصنوعی کورین نسبت به کوارتز و مرمر به نسبت ارزان‌تر است و این یک مزیت محسوب می‌شود.

داشتن طول عمر بالا، تنوع در طرح و رنگ و نگهداری آسان ازجمله مزایا سنگ کورین است. داشتن این محصول بااین‌همه ویژگی و مزایا می‌تواند آرزوی هر خانم خانه‌داری باشد.

معایب سنگ کورین

این سنگ مصنوعی در کنار مزایای زیاد و کاربردی، معایبی دارد که البته قابل حل هستند. یکی از معایب سنگ کورین این است که مثل هر متریال دیگری به مرور شفافیت خود را از دست می‌دهد؛ اما با یک پولیش به حالت اولیه خود بازمی‌گردد.

ممکن است در اثر شستشوی مکرر با مواد شوینده شیمیایی سنگ کورین تغییر رنگ دهد. این مشکل دائمی نبوده و قابل تعمیر است.

قرار دادن اجسام خیلی داغ روی سطح سنگ کورین باعث تغییر رنگ آن می‌شود که این امر یکی دیگر از عیوب این محصول است؛ اما این مورد هم قابل تعمیر است.

بیشتر بخوانید: موارد مهم در رابطه با انتخاب سینک گرانیتی

از عیب‌های دیگر سنگ کورین مقاومت کم به خط و خش است. وسایل نوک‌تیز باعث خش روی آن می‌شوند اما با پولیش دوباره مثل اول برمی‌گردد.

کورین های ایرانی تفاوت آن‌چنانی با کورین‌های دیگر ندارد. به‌عنوان‌مثال از معایب کورین ایرانی می‌توان به مقاومت کمتر در برابر خط و خش و همچنین براقیت کم اشاره کرد.

کاربردهای کورین

سنگ کورین به دلیل ویژگی‌های خاص برای مصارف بی‌شماری همچون سرویس بهداشتی، آشپزخانه، مراکز درمانی، مطب‌ها و غیره استفاده می‌شود. از قطعات کوچک این سنگ برای طراحی انواع دیوارپوش بین کابینتی استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد آن هم در ساخت انواع سینک‌های یکپارچه است.

کورین

کورین ایرانی

کورین های ایرانی مشابه مواردی است که در این مقاله ذکر شدند. یکی از عیب های کورین ایرانی این است که اکثر آن ها خاصیت انعطاف‌پذیری ندارند و فقط انواع خاصی دارای این ویژگی هستند. یک مزیت خوب کورین ایرانی قیمت مناسب آن است. برخی انواع کورین‌های ایرانی دارای کیفیتی نزدیک به کیفیت کورین خارجی هستند در حالی که قیمت آن‌ها از نوع خارجی کمتر است و می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها شود.

همچنین مشاهده کنید: مجری انواع کابینت با قیمت های استثنایی

جمع‌بندی

در این مقاله ما توانستیم یک متریال جدید به نام کورین ایرانی و مزایا و معایب آن  را معرفی کنیم و برخی ویژگی‌های این سنگ مصنوعی و  را نیز بررسی کردیم. این سنگ مصنوعی کاربردهای متنوعی دارد که در مقاله برخی از آن‌ها را گنجاندیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که کورین ایرانی با اختلاف خیلی کمی ازلحاظ کیفیتی دارای خصوصیات مشابه کورین خارجی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =