کمددیواری

 

کمددیواری

_

به‌طورکلی انتخاب کمد دیواری علاوه بر نقش مهمی که در دکوراسیون و طراحی فضا دارد، اهمیت ویژه‌ای نیز در بحث کاربردی بودن و جادار بودن دارد. درواقع انتخاب کمد دیواری مناسب و کاربردی علاوه بر جمع‌آوری وسایل اضافه، فضای منزل را بزرگ‌تر جلوه داده و آن را منظم‌تر می‌کند؛ بنابراین اگر قصد دارید فضای داخلی منزل خود را تغییر دهید، نصب یا خرید کمد دیواری خاص و همراه با قفسه‌بندی مناسب، می‌تواند یک گزینه‌ی عالی برای انجام این کار باشد؛ اما دقت کنید که همیشه وجود اطلاعات جامع نیست که به شما در یک خرید منطقی و خوب کمک می‌کند بلکه انتخاب یک فروشگاه معتبر نیز نقش مهمی در آن بازی می‌کند. فروشگاه فولکو همان‌جایی است که می‌توانید علاوه بر یافتن اطلاعات کافی درباره هر محصول یک خرید مطمئن هم داشته باشید. پس با این تفاسیر با ما برای آشنایی با انواع کمد دیواری همراه باشید.

انواع کمد دیواری بر اساس جنس

همان‌طور که میدانید این نیاز بازار است که تعیین‌کننده نوع جنس هر محصولی می‌باشد. دراین‌بین نیز کمد دیواری‌ها با توجه به نوع طراحی منزل و نیاز کاربر در جنس‌ها و طرح‌های مختلفی ارائه می‌شوند که یکی از جنس‌های بسیار پر تقاضا بدنه پلی گلاس و هایگلاس است؛ اما به‌طورکلی کمد دیواری‌ها بر اساس جنس شامل:

۱. کمد دیواری ام دی اف

همان‌طور که میدانید ام دی اف درواقع ترکیب خرده‌های چوب و رزین است که در حرارت بالا پرس شده و از مقاومت بالایی برخوردار است. جالب است بدانید که درگذشته ام دی اف تنها از چوب درخت کاج ساخته می‌شد اما امروزه از نیشکر نیز در ساخت آن استفاده می‌شود. دراین‌بین استفاده از ام دی اف در ساخت کمد دیواری و محصولات چوبی بسیار رایج می‌باشد. چراکه ام دی اف متریالی با ویژگی‌های کاربردی‌ای ازجمله:

  • تنوع آن در طرح روکش، نوع، چگالی، تراکم ذرات آن
  • ورقه‌های آن دارای سطحی کاملاً صاف و متراکم می‌باشند
  •  پایداری ابعاد و مقاومت مناسب در برابر پوسیدگی ٬ رشد انواع قارچ‌ها و حشرات موذی
  •   کمد ام دی اف بااینکه جزء کمد دیواری‌های ارزان به‌حساب می‌آید، اما زیبایی ظاهری مناسبی دارند
  •  نسبت به نئوپان از مقاومت بیشتری نسبت به رطوبت برخوردار می‌باشد.

بنابراین انتخاب یک کمد دیواری از جنس ام دی اف و از یک فروشگاه معتبر می‌تواند انتخابی بهینه باشد. همچنین لازم به ذکر است که با توجه به تنوع بالای این کمد دیواری‌ها بهتر است در انتخاب رنگ و مدل کمد دیواری بیشتر دقت نمایید و مدلی را انتخاب کنید که باوجود زیبایی از فضای کافی نیز برخوردار باشد. کمد دیوارهای MDF به‌صورت کشویی و ریلی تولید می‌شوند و معمولاً مات هستند.

۲. کمد دیواری از جنس لترون یا ملامینه

لترون نیز ساختاری بسیار شبیه به ام دی اف دارد و از خورده‌های چوب و رزین ساخته‌شده و تنها در تراکم و روکش با آن متفاوت است. تراکم لترون از ام دی اف کمتر است و قطعات چوب درشت در آن قابل‌مشاهده می‌باشد. همچنین لازم به ذکر است که روکش آن نیز از جنس ملامینه است، البته ازنظر قیمتی نیز این نوع از کمدها از کمدهای نوع ام دی اف گران‌تر است.

۳. کمد دیواری پلی‌گلاس و های‌گلاس

به‌طورکلی ورقه‌های های‌گلاس یک نوع ورق با مغزی ام دی اف و با روکشی پلاستیکی از جنس پلکسی گلاس یا پلی‌استر می‌باشد. به‌طورمعمول ورقه‌های های‌گلاس تنها ازیک‌طرف با پلکسی گلاس پوشیده شده و سمت دیگر ورق با لایه‌های ارزان‌تر پوشش داده می شه و در ساخت کمد دیواری به کار می‌روند. درواقع این لایه حالتی براق، شفاف و زیبا به ورق‌ هایگلاس می‌دهد بنابراین این نوع از کمد دیواری‌ها از محبوبیت خاصی در بازار برخوردارند.

ورق ‌هایگلاس در سمتی که لایه پلکسی گلاس دارد ضد آب محسوب می‌شود؛ اما روکش پشت ورقه‌ هایگلاس ممکن است به آب مقاومت نداشته باشد؛ بنابراین بهتر است جهت ماندگاری کمدها و کمد دیواری خود، لایه پشت ورق را نیز از جنس مرغوبی مانند ملامینه انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که ورق‌های های‌گلاس دارای تنوع رنگ و طرح بسیار زیاد بوده و مدل‌های بسیار زیبایی با این نوع ورق در کابینت سازی، کمد سازی و دکوراسیون اجرا می‌شود. همچنین کمد دیواری پلی‌گلس و های‌گلس از قیمت مناسبی نسبت به کارایی خود برخوردار است.

کمددیواری

انواع کمد دیواری برحسب طراحی

کمد دیواری‌ها برحسب طراحی و محل مورداستفاده در انواع مختلفی وجود دارند که این دسته‌بندی شامل:

۱. کمد دیواری ویترینی

کمد دیواری ویترینی، یکی از گزینه‌های مناسب برای نگهداری لباس‌ها، کفش‌ها و لوازم است. ازآنجاکه این نوع از کمد دیواری، یک اتاق کامل و مجزا است، برای خیلی از افراد یک محصول جادار محسوب می‌شود که تنها محل نگهداری از وسایل نیست؛ بلکه ویترینی برای نمایش وسایل قرارگرفته داخل کمد است، بنابراین مرتب بودن و چینش زیبای وسایل در داخل آن نقش مهمی در زیبایی بیشتر این نوع از کمد دیواری‌ها دارد. کمد دیواری ویترینی، معمولاً در اتاق‌ اصلی قرار می‌گیرد و ازلحاظ سایز می‌تواند از چند مترمربع تا بزرگی یک اتاق کامل باشد. دیزاین این نوع از کمدها بسیار متنوع است و فضای زیادی برای آویزان کردن لباس‌ها و ساخت قفسه‌های روباز را در اختیار قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که اگرچه کمدهای دیواری ویترینی دارای فضای بسیار بزرگی هستند اما باید به‌درستی طراحی شوند تا از تمام ظرفیت آن‌ها استفاده شود.

۲. کمد دیواری اتاق‌خواب

امروزه در طراحی کمد دیواری‌ها، از مدل کمد دیواری ام دی اف بسیار استفاده می‌شود. با توجه به میزان روشنایی اتاق‌خواب و سلیقه افراد، رنگ کمد دیواری انتخاب می‌شود. هرچقدر فضای اتاق کوچک‌تر باشد و دارای نور کم‌تری داشته باشد، بهتر است از رنگ‌های روشن‌تر استفاده شود تا اتاق‌خواب فضای دل‌نشین و جذاب‌تری پیدا کند. بسته به فضایی که در یک اتاق در اختیار دارید، انواع کمد دیواری اتاق‌خواب مورداستفاده قرار می‌گیرد. در اتاق‌های با متراژ کم، به‌منظور استفاده‌ی بهینه از فضا، اغلب از مدل کمد دیواری ریلی استفاده می‌شود.

۳. کمد دیواری هال و پذیرایی

جای خوشحالی است که امروزه انواع کمد دیواری پذیرایی متناسب با دکوراسیون منازل کوچک و بزرگ تولید می‌شوند که ضمن زیبایی و جلوه آن در دکوراسیون منزل، می‌توانند استفاده‌های کاربردی زیادی داشته باشند. مدل کمد دیواری پذیرایی مخصوصاً در منازل بدون انباری بسیار بااهمیت می‌باشد چراکه فضای اختصاص‌یافته به آن نقش بسیار مهمی در چیدمان و منظم کردن منزل دارد.

۴. کمد دیواری بدون در

کمد دیواری بدون در متداول‌ترین نوع کمد دیواری و مشابه کمد دیواری ویترینی است اما ازلحاظ اندازه بسیار کوچک‌تر از آن است. این نوع از کمدها به‌منظور آویزان کردن لباس‌ها از یک میله به همراه یک طبقه بالای آن طراحی‌شده بودند. امروزه این نوع از کمدها به‌اندازه‌ی طول یک بازو عمق دارند و می‌توانند در هرجایی با وسعت یک تا سه متر تعبیه شوند و به‌وسیله پارتیشن، در لولایی، در کشویی، درهای دو لنگه یا پرده‌ از فضای بیرونی جدا شوند. لازم به ذکر است که این نوع کمدهای کاربردی؛ اغلب دارای یک میله‌ی افقی بلند برای آویز کردن لباس‌ها و تعدادی قفسه در بالای و در کناره‌ها هم می‌باشند.

۵. کمد دیواری آشپزخانه

به‌طورکلی کمدهای دیواری آشپزخانه نسبت به دیگر انواع کمد دیواری دارای طبقه‌هایی با ارتفاع بیشتر هستند. دارای تعداد زیادی طبقه و کشوی‌های داخلی هستند تا همه‌چیز را از ادویه و چاشنی‌ها گرفته تا مواد غذایی خشک و کنسرو شده را درون خود جا دهند؛ بنابراین جزو موارد جاگیر ولی نظم‌دهنده‌ی کاربردی در نظر گرفته می‌شوند.

کمددیواری

انواع کمد دیواری توکار

به‌طورکلی انواع کمد دیواری توکار که در داخل دیوار نصب می‌شوند شامل:

۱. کمد دیواری ریلی

ازجمله مزایای این نوع کمد دیواری در این است که فضای جلوی کمد را اشغال نمی‌کند و بر روی یک ریل که روی آن قرارگرفته حرکت می‌کند. لازم به ذکر است که مدل‌های ریلی بیشتر فضای داخل اتاق را می‌گیرند و برای کمدهای دیواری کوچک مناسب نیستند. برای مدل‌های ریلی باید از ابزار و یراق باکیفیت استفاده کرد تا قابلیت فشار را داشته باشد و به‌راحتی چوب کمد روی ریل حرکت کند.

۲. کمد دیواری مدل کلاسیک و سنتی

این نوع از انواع کمد دیواری همان مدل‌های معمولی است که در بیشتر خانه‌ها از ظاهر ساده برخوردار می‌باشد. ارتفاع این نوع مدل‌ها به‌اندازه ارتفاع دیوار خانه می‌باشد و از کف تا سقف به‌طور کاملاً کمد می‌باشد. این نوع کمد دیواری به دلیل فضای بزرگ و جادار می‌تواند جای مناسبی برای لباس‌ها و رخت خواب و انبار وسایل دیگر باشد. تنها ایراد این نوع کمد اشغال فضای زیاد می‌باشد.

۳. کمد دیواری کشویی

به‌طورکلی این نوع مدل‌های کمد دیواری دارای ابعاد کوچک‌تری بوده و از کنار هم قرار دادن چند عدد از آن‌ها در کنار کمدهای کشویی یا ریلی می‌توان لوازم اضافه و کوچک‌تر را در آن‌ها قرار داد.

بهترین نوع کمد دیواری کدام است؟

انتخاب بهترین کمد دیواری در میان انواع کمد دیواری بسیار سخت است. امروزه متریال مختلفی در بازار برای ساخت کمد دیواری وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها ام دی اف می‌باشد. انتخاب باکیفیت‌ترین نوع ورق ام دی اف که روکش مقاومی بر روی آن استفاده‌شده است می‌تواند انتخاب خوبی برای ساخت کمد دیواری باشد. درصورتی‌که از چوب طبیعی به همراه روکش برای ساخت کمد دیواری استفاده شود کیفیت و طول عمر کمد دیواری افزایش می‌باشد. توجه داشته باشید که کمد دیواری‌هایی با این شرایط گران‌تر هستند اما می‌توان از آن‌ها به‌عنوان بهترین کمد دیواری‌ها یاد نمود.

نکات پایانی

به‌طورکلی بهتر است که سایز کمد دیواری و کوچک یا بزرگ بودن آن را پیش از خرید مشخص کنید. به یاد داشته باشید که هر یک از کمد دیواری‌های معرفی‌شده در بالا ویژگی خاص خود را دارند. بعضی از این مدل‌ها فضای زیادی را در اختیار شما می‌گذارند و دست شما برای جایگذاری وسایل باز است. از طرف دیگر بعضی از کمد‌‌های دیواری دارای فضای کم ولی سودمندی می‌باشند؛ بنابراین با توجه به اطلاعات مطرح‌شده در انتخاب و خرید یک کمد دیواری مناسب نهایت دقت را به خرج داده و در کنار آن از یک فروشگاه معتبر مانند فولکو خرید کنید. در پایان امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

کمددیواری