طراحی و چیدمان آشپزخانه

به طور کلی در طراحی محیط داخلی آشپزخانه باید یخچال،اجاق گاز و سینک ظرفشویی از نظر موقعیت در سه راس یک مثلث قرار گیرند زیرا معمولا مواد غذایی این چرخه را در آشپزخانه طی میکنند.البته در آشپزخانه های کوچک معمولا این مدل رعایت نمی شود،اجاق گاز،یخچال و سینک ظرفشویی در یک راستا قرار دارند.این نوع چیدمان نه تنها بد نیست بلکه بر سرعت کار در زمان آشپزی می افزاید زیرا در هر لحظه همه چیز در دسترس قرار دارد.

برای بزرگ تر نشان دادن فضای آشپزخانه روش های بسیار زیادی وجود دارد.اولین قدم آن است که تمامی وسایلی که کمتر به سراغ آن ها میروید را از دسترس خارج کنید.اگر از آبمیوه گیری،پلوپز یا بعضی از ظروف به ندرت استفاده میکنید آن ها را در مکانی خارج از آشپزخانه،یا در طبقه هایی که در ارتفاع زیاد در آشپزخانه قرار دارند بگذارید.

اگر در آشپزخانه میز و صندلی میگذارید بهتر است از مدل های تاشو و کم حجم استفاده کنید.بهتر است جنس آن ها از شیشه یا پلاستیک شفاف باشد زیرا آن ها نور را از خود عبور می دهند و در نتیجه فضا چندان کوچک به نظر نخواهد آمد.به همین دلیل استفاده از کابینت هایی با درب شیشه ای توصیه می شود،البته به شرط این که نخواهید کابینت هارا بیش از حد شلوغ و در هم بر هم کنید.

رنگ سفید یا زرد ملایم برای دیوارهای آشپزخانه بسیار مناسب میباشد.البته بهتر است برای خارج کردن فضای آشپزخانه از حالت یکنواختی از کابینت ها یا وسایلی استفاده کنید که رنگ گرم تری دارد.

فضای آشپزخانه باید نوردهی مناسبی داشته باشد.این کار نه تنها موجب بزرگتر نشان دادن فضا میشود بلکه کار کردن در آشپزخانه و تمیز کردن آن نیز بسیار آسان تر خواهد شد.یک روش مناسب برای نور دهی آشپز خانه استفاده از لامپ های هالوژن کوچکی است که زیر کابینت ها نصب شده اند.

آشپزخانه مکانی است که اعضای خانواده در آن رفت و آمد زیادی دارند.حال اگر فضا کوچک باشد،این رفت و آمد برای کسی که مشغول آشپزی است ناخوشایند خواهد بود.بنابراین بهتر است یخچال وسایر ظروفی که ممکن است دیگران به آن نیاز پیدا کنند را در مکانی بگذارید که رفت و آمد برای شما مزاحتمی ایجاد نکنند.نظر کاربران

    نظری تا کنون ثبت نشده است.

ارسال نظر