بررسی عرصه آشپزخانه در معماری

در فرایند طراحی پس از مشخص شدن برنامه فیزیکی پروژه،نوع و کیفیت فضاهای مورد نیاز طرح تعیین می شود.با شناخت کافی از فضاها و تسهیلات و لوازم مورد نیاز هریک میتوان رابطه بین فضاهارا بررسی کرد.معمولا ارتباط فضاها میتواند از نظر عملکردی،خدماتی،بصری و... باشد.در این مبحث ضرورت وجود ارتباط بین فضاهای مسکونی و نحوه برقراری این ارتباط مشخص می شود.یکی از مکات بسیار مهم در طراحی رعایت ارتباط مناسب بین فضاهای مختلف یک واحد مسکونی با آشپزخانه است یعنی طراح پس از آن که فضاهای مورد نیاز خانه را تعیین کرد،ارتباط مناسب و محل مناسب هرفضا را مشخص کند.

هنگام تعیین محل مناسب هر فضا و ارتباط مطلوب آن با دیگر فضا ها خصوصا آشپزخانه،دو نکته مدنظر قرار میگیرد:

1.محل مناسب فضاهای اصلی با توجه به نیاز آنها به نور طبیعی،چشم انداز،تهویه و...

2.ارتباط مناسب آن با فضاهای دیگر با امکان دسترسی مناسب و عدم تداخل عملکردها.

آشپزخانه یکی از مهمترین عناصر عملکردی خانه میباشد و با توجه به تنوع فعالیتها،وجود لوازم و تجهیزات مدرن،ضرورت استفاده از سیستم های تاسیساتی برای آبرسانی،دفع فاضلاب،روشنایی،تهویه،لزوم توجه به بهداشت و نظافت در آن و... طراحی این فضا را حساس تر می نماید چون آشپزخانه وظیفه سرویس رسانی به کل خانه را دارد و باید آن را نزدیک ورودی قرار داد،دلیل این کار این است که به راحتی بتوان مواد غذایی خریداری شده را به داخل آن حمل کرد و به آسانی مواد زائد را از آن خارج کرد.

دسترسی آشپزخانه به اتاق نشیمن و فضای صبحانه خوری باید راحت باشد.فضای آشپزخانه باید امکان استفاده از نور و تهویه طبیعی را داشته باشد،از آشپزخانه برای نگهداری،آماده سازی و پختن مواد غذایی استفاده میشود.برای انجام این کارها احتیاج به سه عنصر اصلی داریم:

1.یخچال:برای نگهداری مواد غذایی.

2.سینک:ظرفشویی:برای شستن ظروف و مواد غذایی. 

3.اجاق گاز:برای پختن.

علاوه بر عناصر فوق کابینت دیواری بالا و پایین،لوازم و تاسیسات دیگری مثل فریزر،ماشین ظرفشویی و... نیز در داخل یا مجاورت آشپزخانه قرار میگیرد.

غذاخوری بایستی مجاور آشپزخانه قرار گیرد.هرچند تهیه غذا در آشپزخانه باید مستقیما از قسمت غذاخوری دیده نشود،از طرف دیگر غذاخوری باید مجاور اتاق نشیمن نیز باشد نزدیکی اتاق غذاخوری به آشپزخانه و نشیمن،قرار دادن اتاق غذاخوری را بین آشپزخانه و اتاق نشیمن الزامی می کند،در طراحی  فضاهای کوچک نهارخوری و غذاخوری به یک مفهوم فضایی اتلاق میشود ولی در خانه های بزرگ فضای مشخصی را برای غذاخوری پیش بینی میکنند.این فضا ممکن است با اتاق پذیرایی ادغام شود و یا مستقل طراحی شود.این فضا باید جذاب،زیبا،دارای تناسب خوش آیند،مبلمان مناسب و نورپردازی مناسب(حتی الامکان در شب)داشته باشد.

 نظر کاربران

    نظری تا کنون ثبت نشده است.

ارسال نظر